Matchreferat Division 4B

FacebookPrint  

Öckerö IF 0
(0)
-
-
1
(0)
BK Skottfint
Öckerö IFLogo
Tisdagen den 24 augusti 2010 kl. 18:30

Plats

Öckerö

Publik

45

Domare

Bartek Andersson 

Målen

0-1(70 min)Henrik Blixt

Full storm på Öckerö i segermatchen

Inför öckerö matchen var det ett stressat Skottfint som samlades ute på ön i snålblåsten.

I mål stod Trana.
Backlinjen bestod av Rudin, Linkan, Spadde och Lorden
På mittfältet huserade Claesson defensivt medans Olle, Alle och Billy spelade framför
På topp spelade Blixt och Peter.
På bänken satt Petter, Wadda, Pastorn, Roos och Karoly och Blixt Junior.

Första halvlek

Matchen började med att Öckerö i kraft av den starka medvinden försökte att åstadkomma ett snabbt mål för att demoralisera oss men trots ett massivt tryck så  höll Skottfint undan och var till och med nära att kunna få till ett friläge efter lite palaver på egen planhalva så fick Peter tag i bollen och slog den mot Henke men precis när Blixten är på väg att löpa ifrån sina bevakare så får han en liten rutinerad tröjdragning av ena mittbacken och Öckerö kunde ta hand om bollen.

Öckerö fortsatte att pressa med vinden i ryggen och det var minst sagt svårt att få undan bollen för tappra försvarande skottfintare iom att den knappt gick att rulla längs marken i vatten massorna och när den skulle upp i luften vände den mer än gärna tillbaka med vindens hjälp.

Våra värdar spelade även en fysisk fotboll och det märktes att dom visste vad som gällde på planen då dom helhjärtat gick in i varje närkamp.

Dock var matchkvalitén inte av någon större klass utan det var nästan mer spännande att lyssna på lilla spöket labans äventyr på bänken än matchen i sig.

Den största tekniska prestationen av en skottfintare i halvlek ett var Claessons dribblingsräd med tunnel (att den sedan avslutades med ett vänsterinlägg bakom mål försöker vi att glömma)

Första halvlek slutade 0-0 efter ett spelövertag av Öckerö men chansmässigt lika (dvs lika få)

Andra halvlek

I halvlek ersattes Lorden av Skinkan vilket gjorde att Billy gick ner som vänsterback och Skinkan tog Billys position.

Med vinden i ryggen trodde vi nog alla att Skottfint skulle börja bäst men det var Öckerö som var det piggaste laget och öste på direkt från början trots den kraftiga motvinden och var nära att göra mål redan i den första minuten av andra halvleken men skottet gick högt över.

Öckerö hade även andra halvleks andra bra chans då dom kom in mellan mittback och ytterback och fick på ett bra avslut men Trana kom ut och gjorde sig stor och fick motat bollen.

Öckerö fortsatte att hålla ett bra grepp om halvleken fram till det gått unigefär 20 minuter av densamma då Skottfint började få lite att säga till om igen och även vinna lite andra bollar som öckerö tidigare i matchen vunnit i princip samtliga.

I den 60:e minuten fick så Öckerö bollen i nät men målet dömdes korrekt bort för offside.

Det bortdömda målet verkade bli lite av en väckarklocka för Skottfint som började äta sig in lite mer i matchen och med 25minuter kvar hade spelet jämnat ut sig . Nu kom även Skottfints andra byte då Karoly kom in istället för en tröttkörd Claesson och bara några minuter senare ersatte Pastorn Alle

Men imellan bytena i den 73:e kom så matchens första mål då en boll från Roos nådde fram till Blixt senior (Blixt junior hade blivit passad hela matchen ;)) . Henke stod i misstänkt offside position men lade ändå in bollen i nät fram till 1-0 Skottfint trots vilda (och förståerliga) protester från Öckerölägret.

Sista delen av matchen försökte Öckerö att pressa på för en kvittering men hade bränt sitt krut till stor del samtidigt som det var klart demoraliserande med målet så  det blev aldrig riktigt riktigt farligt framför Trana utan Skottfint kunde lämna Ön med tre poäng.

Laguppställning


Avbytare:

= Utvisning, = Varning

3 poäng - Nicklas Lindqvist
2 poäng - Alexander Holst
1 poäng - Robert Tranberg

Matchens buse: Anders Fredriksson
Matchens lirare: Marcus Claeson


Statistik

BK Skottfint - Öckerö IF
Frisparkar:
(6+4) 10 
 9 (1+8)
Straffar:
(0+0)
 0 (0+0)
Offsider:
(3+3)
 4 (2+2)
Hörnor:
(1+2)
 6 (2+4)
Skott på mål:
(2+5)
 6 (2+4)
Skott utanför mål:
(3+2)
 8 (4+4)
Skott totalt:
(5+7) 12 
 14 (6+8)
Varningar:
(0+0)
 2 (1+1)
Utvisningar:
(0+0)
 0 (0+0)

Alla kommentarer
2010-08-24 21:02KasperKorrekt
2010-08-24 13:36DalaClaeson
Av: Robert Tranberg
Skapad: 24 augusti - 2010


Sponsorhuset hjälper oss

Sponsorhuset hjälper oss att dra in pengar men det bygger på att ni utnyttjar tjänsten. Det kostar inget extra för er på något sätt men företagen ni handlar hos ger oss en gratifikation för att ni använder deras tjänster.