Division 6B Herr 2025
Lag | M | P |
---|---|---|
|
17 | 41 |
|
17 | 33 |
|
16 | 31 |
|
17 | 28 |
|
17 | 28 |
|
17 | 28 |
|
17 | 25 |
|
17 | 25 |
|
17 | 23 |
|
15 | 15 |
|
17 | 10 |
|
16 | 3 |
Nyheter från föreningen
Styrelsen för 2024
29 feb 2024
BK Skottfint kallar till årsmöte
23 jan 2024
Styrelsen för 2023
27 feb 2023
BK Skottfint kallar till årsmöte
25 jan 2023
Styrelsen för 2022
28 feb 2022
6 matcher kvar
Igår, 10:11 0 kommentarer
Inte mycket kvar av säsongen nu när hösten börjar att komma i fullt antågande. Många sjuka och många borta på helgerna så nu gäller det att bita ihop och hålla gott mod. Matchstart idag är 14:15 borta mot Kålltorp. Matchen spelas på Gamlestadsvallen Gräs.
Stora siffror
10 sep, 10:13 0 kommentarer
Det blev alldeles för tufft precis som förutsättningarna var på förhand. Resultatet är nog några mål för stora, men spel med en man mindre från minut 14 efter ett diskutabelt rött kort där spelare kommer in sent men undvikande i sista stund. Det gör det inte enklare uppgift mot ett duktigt motståndarlag.
Eloge till killarna som kämpade på och visade gott mod. Extra beröm att laget inte tog ett enda kort i andra halvlek trots att det rann iväg. Vi passar på redan nu att gratulera IF Warta till seriesegern. Storfavoriter från seriens början. Lycka till i femman! Bra Killar får glömma snabbt och hoppas fler spelare är tillgängliga till kommande matcher.
Flyttad hemmamatch
9 sep, 15:58 0 kommentarer
Torsdagens ursprungliga hemmamatch blir ikväll istället 20:15 på Bravida. Detta på grund av att Häckens damer skall kvala till Champions League och Bravida kommer stängas av under onsdagen och torsdagen. Ikväll väntar match mot seriens storfavoriter IF Warta och det väntas bli en jättestor utmaning. Lagen möttes även på Bravida i september 2024 och då vann Warta med hela 5-0. För Skottfints del är det hela sex återbud och ytterligare tre avstängda vilket gör förutsättningarna ännu mer utmanande. Det är bara att kriga och göra sitt bästa!
Lagkollaps
6 sep, 21:22 0 kommentarer
Trots två bra träningar i benen och framförallt en taktisk träning i torsdags blev det pannkaka av det mesta. En tydlig genomgång i hur vi skall uppträda som lag i både anfall och försvar så blev det raka motsatsen i prestation. Skottfint förlorar denna matchen på grund av att vi förlorar alldeles för mycket löpdueller och närkampsspel. Lägger fokus på helt andra saker som inte går att påverka.
Då laget blev för långa i både försvar och anfall så gjordes en massa ändringar precis runt paus och laget tryckte ihop lagdelarna. Det statiska spelet försvinner dock inte på en halvlek. Känslor och motgång måste dock hanteras korrekt och inte på sättet som visades i denna match. Såväl lag som individ. Nu är närvaro och korrekt inställning som gäller framöver och alltid Bra Kille!
Lördagsmatch
6 sep, 10:41 0 kommentarer
Efter en mindre bra insats i senaste matchen så jobbar Bra Killar vidare. Två bra träningar i veckan och det tar tid för allt att sitta med så många nya inför höstsäsongen. Nu är dock transferfönstret stängt och vi vet vad vi har att jobba med. I dagens match så debuterar ytterligare nya killar när bl.a. Kwasi och Yasin får visa upp sig. Almedin gör även comeback, men det blir dock andra seriematchen i år. Bra Killar jobbar på!